sobota, 22 września 2012

Zasady korzystania z cudzych utworów

Umieszczanie na stronach utworów muzycznych itp., jeżeli nie posiadamy zgody na rozpowszechnianie ich w Internecie wydanej przez autora lub właściciela praw autorskich, jest łamaniem prawa autorskiego.

Naruszeniem praw autorskich będzie likwidacja podpisów zdjęć udostępnionych w ramach darmowej kolekcji na stronie WWW oraz likwidacja cyfrowych znaków wodnych umieszczonych na zdjęciach. Mimo tego iż zdjęcia zostały udostępnione darmowo nie możemy niszczyć umieszczonych na nich podpisów.W razie złamania praw autorskich można żądać od osoby, która to uczyniła:
1. Wykasowania z serwera ukradzionych treści,
2. Wydania uzyskanych korzyści materialnych, albo zapłacenie podwójnej wartości stosownego wynagrodzenia, czyli podwójnej ceny naszego programu, jeżeli ktoś nielegalnie go skopiował,
3. Wynagrodzenia z krzywdę moralną,
4. Domagać się skonfiskowania sprzętu, który przyczynił się do kradzieży (komputer)

Aby móc swobodnie umieszczać na swojej stronie napotkane w Internecie, lub innych mediach teksty, rysunki czy filmy musimy najpierw dowiedzieć się do kogo należą prawa autorskie do utworu, skontaktować się z nim i zapytać (np.: w formie e-mail mail), o możliwość wykorzystania jego materiałów.

Prawu autorskiemu nie podlegają proste informacje prasowe m. in.:
- Informacje o wypadkach
- Prognoza pogody
- Kursy walut
- Program radiowy i telewizyjny
- Repertuar kin, teatrów
- Proste ogłoszenia i komunikaty
- Ustawy rządowe

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz